در سفرهای هوایی این سوال پیش می آید کدام صندلی هواپیما برای ما مناسب هست؟ که راحت باشیم و از سفر خود لذت ببریم و احساس امنیت بکنیم. از آنجایی که بیشتر پروازهای داخلی کلاس پروازی اکونومی هستند به بررسی صندلی ها و امکانات آن ها در این پروازها می پردازیم. به یاد داشتن همین نکات کوچک در سفرهای هوایی می تواند خیلی به شما کمک کند.

روش‌های زیادی وجود دارد که شما از بین صندلی‌های مختلف هواپیما پروازهایEconomy راحت‌ترین صندلی را برای خودتان انتخاب کنید.window Seats ، صندلی‌های کنار پنجره (که چشم‌انداز خوب دارند)، Isle Seats صندلی‌های راهرو (که فضای راحت‌تر و بیشتری برای تحرک دارند)اما صندلی‌های وسطی (Middle Seats) هیچکدام از این امکانات راندارند.
صندلی‌های جلو و عقب هواپیما، هرکدام مزایا و معایبی دارند. در بسیاری از هواپیماهای جت، یکی از بزرگ‌ترین معایب صندلی‌های عقب، سرو صدای داخل کابین است. که دلیل کافی برای راحت نبودن این صندلی است .

اصولاً یکی از مهم‌ترین دلایل جلو بودن صندلی‌های پروازهای First Class همین دور شدن از سر و صدای موتور است. البته آرامش و سکوت این بخش می‌تواند با سر و صدای نوزادان (که انگار همیشه صندلی‌های آرام و ساکت جلوتر را ترجیح می‌دهند!) زایل شود.

صندلی هواپیما

در پروازهایEconomy، صندلی‌های عقب‌تر هواپیما، چشم‌انداز زیباتری دارند، درحالی‌که چشم‌اندازِ صندلی‌های جلوتر با بال هواپیما کور می‌شود. تلاطم و تکا‌ن‌خوردن‌های هواپیما در صندلی‌های وسط و نزدیک به بال کمتر احساس می‌شود. و بالاخره این‌  که آمار US National Transportation Safety Board از تصادفات هوایی، نشان می‌دهد که کدام مسافران شانس بیشتری برای نجات داشته‌اند. طبق این آمار صندلی‌های عقب هواپیما امن‌ترند.

صندلی هواپیما

هواپیماها تعدادی هم صندلی‌های معمولی دارند که بنا به دلایل زیر می‌توانند موردپسندِ کمتر یا بیشتر قراربگیرند:

-ردیف صندلی‌های نزدیکِ دُم هواپیما، صندلی‌های وسطی را ندارند و فضای خالی بیشتری دراختیار دارید.
– صندلی‌هایی که دقیقاً قبل از راهروی خروج قراردارند و آن‌هایی که در انتهای یک بخش از هواپیما هستند، امکان خم‌کردن پشتی صندلی به عقب  را ندارید.
-در صندلی‌های کنار دستشویی ممکن است مشام‌تان آزرده شود یا رفت وآمد بیش از حد مسافران کلافه‌تان کند.
-صندلی‌های کنار کابین آشپزخانه، سروصدا دارد. مخصوصاً اگر در پروازی باشید که وعده‌ی غذایی پخته یا آماده و بسته‌بندی می‌شود. شاید بوی بخار حاصل از گرم‌شدن غذاها برایتان آزاردهنده باشد.
-در ردیف‌های ویژه هواپیماهای خارجی( certain rows) ممکن است سرگرمی‌های الکترونیکی زیر صندلی‌ها داشته باشند و یا فضای جلوی پای شما بتواند بیشتر شود.

صندلی هواپیما

ترتیب شماره‌ی صندلی‌ها در هواپیما با آن‌چه شرکت هواپیمایی ارائه می‌کند خیلی متفاوت است. برای شناسایی جای دقیق صندلی‌ها باید نقشه‌ی آن‌ها(Seat Maps) را داشته باشید.

چند سایت محدود این امکان را ارائه می‌دهند که البته در پروازهای داخلی زیاد کاربرد ندارند.

اگر می‌دانید با چه نوع هواپیمایی قرار است پرواز کنید،  این سایت‌ها نقشه‌ی صندلی‌های آن‌ها را به شما نشان می‌دهند.

سایتSeatExpert با واردکردن اطلاعات پرواز هم (یعنی نام شرکت هواپیمایی، شماره‌ی پرواز و تاریخ حرکت) نقشه‌ی صندلی‌ها را به شما می‌دهد.

در سایت SeatGuru می‌توانید هواپیمایی که با آن پرواز خواهیدکرد را هم شناسایی کنید.

با همه‌ی این احوال، گاهی پیش می‌آید که پروازی با تاریخ حرکت و هواپیمای مشخص، در آخرین دقایقِ نزدیک پرواز با هواپیمای دیگری جایگزین می‌شود.

صندلی هواپیما

پس اگر می‌خواهید که بتوانید در هر حال بهترین صندلی را انتخاب کنید، باید تمام هواپیماهای ممکن برای پروازتان را بررسی کنید.

ممکن است شرکت‌های هواپیمایی برای هر هواپیما، یک مدل شماره‌گذاری داشته باشند (حتی اگر نوع هواپیماها یکسان باشد). مثلاً برای ردیف اول یکی از هواپیماهای مدلA330، شماره‌ی ۱۰را گذاشته باشد ولی برای ردیف اول هواپیمای A330 دیگر، که هر دو هم در یک سطح کلاس هستند، شماره‌ی ۲۱ را گذاشته باشد.

ممکن هم هست یک شرکت هواپیمایی، هواپیماهایی را از شرکت هواپیمایی دیگر، دست‌دوم خریداری کرده یا اجاره کرده باشد، درنتیجه شماره‌گذاری آن‌ها با هواپیماهای اصلی خودِ شرکت هواپیمایی، متفاوت است.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با مشاوران ما در آژانس مسافرتی راگا سیر و صفحه تماس  با ما در ارتباط باشید.