توک توک ، اسم این وسیله از روی صدایی که موتور آن ایجاد می کند انتخاب شده است.

زمانی که یکی از این وسایل نقلیه ۳ چرخ را در خیابان های تایلند ببینید شاید به یاد موتور های قدیمی وسپا بیفتید چون چراغ ها و مشخصات مشابهی دارند و همین ظاهر اصیل و قدیمی آنهاست که توریست ها را به خود جذب می کند.

توک توک یکی از معروف ترین وسایل حمل و نقل در تایلند است که واقعاً یک خودروی تایلندی محسوب می شود. توک توک های رنگارنگ، پر سر و صدا و رو باز که در همه جای بانکوک دیده می شوند هم یک وسیله نقلیه هستند که بازدیدکنندگان باید سوار شدن در آنها را تجربه کنند و هم وسیله نقلیه خوبی برای جابجایی سریع مسافرین و مردم بومی هستند.

اگرچه کرایه توک توک ها از کرایه تاکسی های کولر دار معمولاً بیشتر است اما دسترسی به آنها راحت تر است و سوار شدن در آن بی تردید بامزه تر و جالب است. کرایه توک توک ثابت نیست و رانندگان توک توک ها به گرفتن کرایه زیاد از خارجی های نا آگاه معروف هستند. بازدیدکنندگان باید قبل از سوار شدن، درباره کرایه با رانندگان توک توک ها توافق کنند.

توک توک ها در نقاط مختلف تایلند طرح های مختلفی دارند که با توک توک های قدیمی که در بانکوک یافت می شوند فرق دارند.

وسیله نقلیه توریستی توک توک

توک توک ها در پاتایا وانت بارهایی هستند که عمدتا به رنگ آب تیره و سرمه ای هستند که پشت آن برای نشستن انسان تغییر کاربری داده شده است و دو ردیف صندلی در آن تعبیه شده است و در برخی موارد بر اساس سلیقه ای که دارنده ی توک توک دارد سیستم صوتی و رقص نور نیز در پشت خودرو تعبیه شده است و البته بر روی سپر عقب سکویی مستحکم نیز تعبیه شده است تا افراد بتوانند بر روی سپر بیاستند که هر چند کمی خطرناک است.

وسیله نقلیه توریستی توک توک

درساحل ائو نانگ و کرابی این توک توک ها، تاکسی عمومی اصلی منطقه محسوب می شوند.

غالباً، تایلندی ها صرف نظر از طرح وسیله نقلیه، به همه وسایل نقلیه کوچک توک توک می گویند البته مشروط به اینکه آن وسیله نقلیه سه چرخ داشته باشد و توسط یک موتور سیکلت کوچک حرکت کند.

توک توک ها در جای جای پاتایا تردد می کنند ولی عمده مسیری که مردم از توک توک استفاده می کنند خیابان بیچ رود و سکند رود می باشد. beach road به معنای خیابان ساحلی و second road به معنی خیابان دوم که موازی خیابان ساحلی می باشد. توک توک ها از نزدیکی واکینگ استریت در خیابان سکند رود به سمت میدان دلفین می روند و در برگشت نیز از بیچ رود بر می گردند.

وسیله نقلیه توریستی توک توک

توک توک ها در تمام طول شبانه روز در این مسیر فعال هستند و تخمین زده می شود در پاتایا حدود ۷۰۰ توک توک در حال کار می باشد که سهم عمده ای در جابجایی ارزان مسافر را بر عهده دارند.

این تنها مسیری نیست که توک توک ها در پاتایا در آنها فعالیت می کنند و در باقی قسمت های پاتایا نیز توک توک ها کار می کنند که بسته به طول مسیر ممکن است کرایه آنها متغییر باشد و البته راننده توک توک ها هرگز بی میل نیستند از شما بیش از حد تعیین شده کرایه بگیرند و این دیگر به هوشیاری شما بستگی خواهد داشت تا از دیگر مسافرها نرخ مسیر را پرسیده و سپس با راننده حساب کنید.

توک توک ها ایستگاه های مشخصی برای ایستادن در ابتدای مسیر دارند هر چند هر جا که دست بلند کنید شما را سوار خواهند کرد و ایستگاه های مشخصی برای پیاده کردن مسافر ندارند و در داخل کابینی که شما نشسته اند در جای جای کابین کلیدهایی دارند که با فشردن این کلید در کابین راننده زنگ اخبار به صدا در می آید و راننده توقف کرده و شما پیاده می شوید.

وسیله نقلیه توریستی توک توک

هشدار!

در صورتی که به قصد دیدن مراکز دیدنی و جاذبه های توریستی پاتایا و یا به قصد رفتن به مرکز خرید و هتل و .. توک توک و یا هر وسیله ی دیگری در تایلند کرایه کنید و دربست بگیرید هرگز و هرگز به توصیه ها و هشدارهایی که راننده در باب اینکه مرکز خریدی که می روی گران فروش است و راننده مرکز خرید بهتری سراغ دارد و یا هتلی که می روی مناسب نیست و راننده هتل مناسب تری می شناسد و یا اینکه مرکزی که برای بازدید می روی بسته است و بهتر است با راننده به مرکز دیگری بروید گوش نکنید که نوعی کلاهبرداری می باشد.

به این معنی که شما را از مقصدی که در نظر دارید منحرف کرده و به مقاصدی که خود در نظر دارند هدایت کرده و در قبال آن پورسانت از مراکزی که شما را به آن هدایت کرده اند و اغلب نیز سوخت مطلق است دریافت می کنند.

 

برای دیدن وسایل نقلیه دیگر کشورها با راگا سیر همراه باشید و به بخش ترانسفر و تشریفات مراجعه نمایید.